Najntisy | Kinoteka na Placu Defilad

W ostatnim czasie coraz częściej w nostalgicznych narracjach, miejsce lat 70. i 80 zaczęły zajmować lata 90. Nie ulega wątpliwości, że dekada ta, to czas niezwykły – z całym swoim kiczem, chałupniczym banałem i eklektyzmem. Na chodniki wylewa się muzyka – w zaimprowizowanych straganach sprzedaje się kasety, nieopanowanie rośnie liczba odtwarzaczy wideo, a swój złoty okres przeżywają wypożyczalnie filmów. W publikacjach pojawia się z kolei nowy, agresywny język promocji. 

Właśnie dlatego barStudio, Plac Defilad i Kinoteka zapraszają na sentymentalną podróż do kina lat 90. Pokażemy filmy, które bez dwóch zdań są dziś klasykami kina. Będzie różnorodnie, eklektycznie, dokładnie tak jak wyglądała, i jak ją pamiętamy, ostatnia dekada XX wieku.

06.07 – Płytki Grób (reż. Danny Boyle)

Pełnometrażowy debiut Danny’ego Boyle’a, twórcy kultowego „Trainspotting”. „Płytki Grób” z miejsca wzbudził zachwyt widzów zachwyt widzów i krytyki. Czarna komedia o perypetiach grupy przyjaciół, którzy poszukują współlokatora do wynajmowanego mieszkania w Edynburgu, stała się także przepustką do sławy dla nieznanego wówczas Ewana McGregora. 

PROGRAM

06.07 – Płytki Grób

13.07 - Idol

20.07 – Nagi lunch

27.07 – Buena Vista Social Club

03.08 – Barton Fink

10.08 - Underground

17.08 – Zwiąż mnie

24.08 – Przed wschodem słońca 

31.08 - Truposz

Dołącz do wydarzenia